Pielęgnacja dywanów

Dywany znane są ludzkości od tysięcy lat i mimo że pochodzą z Dalekiego Wschodu, dziś spotkać można je w domach na całym świecie – zdobią zarówno sypialnie i salony, jak i kuchnie oraz łazienki. Fakt faktem, pełnią one przede wszystkim funkcje dekoracyjne, jednakże przez to ich rola wzrasta – do lamusa odeszły bowiem czasy, gdy ich jedynym zadaniem było ukrycie podłogowych defektów. Dywan może skutecznie odmienić wnętrze – rozjaśnić je, jak również nadać mu charakteru. Co więcej, pasuje zarówno do pomieszczeń utrzymanych w nowoczesnym stylu, jak i do tych nieco bardziej klasycznych.

Decydując się na uzupełnienie wnętrza dywanem, należy mieć na uwadze konieczność jego dopasowania do całości – szczegóły są bowiem wyjątkowo istotne dla ogółu. Przez wzgląd na wypełnianie przez dywany ich przeznaczenia w różnoraki sposób, możemy znaleźć wiele kolorów – spotkamy się zarówno z jednolitymi, jak i wyjątkowo wzorzystymi, kształtów – owalne, koliste, jak i prostokątne, czy też materiałów, z których są one wykonane – akryl, jedwab, bawełna, wełna i wiele innych. Jak widać – wybór jest ogromny. Co jednak, gdy mamy go już za sobą?

Utrzymanie dywanów w stanie, który, po pierwsze, będzie odpowiadał naszym wymaganiom, po drugie zaś, zapobiegnie zbyt szybkiemu niszczeniu, stanowić może nie lada wyzwanie. Spowodowane jest to głównie mnogością tworzyw, z których są wykonywane. Jak więc czyścić, by skutecznie wyczyścić? Przede wszystkim, istotna jest regularność. Również w tym przypadku wiele będzie zależało od rodzaju dywanu – z niektórych zabrudzenia usunąć wyjątkowo ciężko (przykładem mogą być tak popularne ostatnio dywany typu shaggy) – warto więc pomyśleć także o ich regularnym trzepaniu. Wiele zależy również od prowadzonego trybu życia – wiadomym jest, że wychowując dzieci czy opiekując się zwierzętami o sprzątaniu trzeba myśleć częściej.

Kwestia dywanowego materiału wpływa nie tylko na zagadnienie częstotliwości, ale też to dotyczące używanych środków – niektóre powierzchnie bywają delikatniejsze od innych. Niemniej używanie wyjątkowo mocnych środków chemicznych jest niewskazane. Plamy najwygodniej usuwać od razu – tym samym nie będą miały szansy, by się utrwalić. Raz na kilkanaście miesięcy należy pomyśleć o gruntownym czyszczeniu – można to zrobić zarówno w warunkach domowych, jak i powierzyć tę sprawę specjalistą.

Dywany, wbrew pozorom, nie wymagają wielkiego zachodu, wystarczy poświęcić im uwagę raz na jakiś czas, mogą zaś skutecznie odmienić wnętrze domu służąc latami. Mieć czy nie mieć? Odpowiedź jest jednoznaczna.