Dywan złożony w kostkę - jak wyprostować?

Dywan najpiękniej się prezentuje, gdy możemy podziwiać go w całej okazałości. To bezkonkurencyjna dekoracja naszych podłóg, która nadaje wnętrzu szlachetności i stylu. Dywan sprawia również, że mieszkanie jest przytulne i nastrojowe. Zdarzają się jednak takie sytuacje, że najpiękniejszy nawet dywan musimy złożyć i postawić w kącie - na przykład na czas remontu lub przeprowadzki. Nie zawsze jest możliwość zwinąć dywan w rulon, poskładany w kostkę zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Łatwiej go wówczas przetransportować czy przechować w niewielkim pomieszczeniu. Często firmy kurierskie wymagają tego, by dywan był złożony w kostkę, bo inaczej nie mieści się w samochodzie. Jednak to rozwiązanie ma swoje wady. W miejscu złożenia powstają nieładne załamania, a mało elastyczny dywan trudno czasem całkowicie rozprostować.

Sposobów na przywrócenie dywanowi jego świetności jest kilka. Każdy z nich jest prosty i dostępny dla każdego. Wystarczy , że rozłożymy dywan na słońcu dostanie on dużo ciepła i rozłoży się ładnie – nie będzie znać żadnych zagięć . Ewentualnie dywan w pomieszczeniu również po kilku dniach się rozłoży ale potrzebuje więcej czasu gdybyśmy rozłożyli go w cieplejszym miejscu . Niepożądane zagięcia dywanu można równie skutecznie usunąć z pomocą gorącego żelazka. Oczywiście musimy zachować dużą ostrożność i uważać, by nagrzana powierzchnia żelazka nie miała bezpośredniego kontaktu z włosem dywanu, bo z pewnością go uszkodzi. Najlepiej prostować wgniecenia przez wilgotną ściereczkę, rozprasowując je aż do skutku. Nowoczesne żelazka wyposażone są w funkcję parowania, która też idealnie nadaje się do prostowania zgnieceń. W tym przypadku żelazko nie powinno się stykać z włosem dywanu, tylko działać parą z odległości kilku centymetrów. Parę możemy też aplikować przez gruby, wilgotny ręcznik. A po jego usunięciu wyrównać wgniecenia rękami. Jeżeli dywan długo był złożony, niełatwo doprowadzić go do idealnego stanu.

Pamiętajmy też, że lepiej składać suchy dywan. Jeżeli go wcześniej wypraliśmy, to poczekajmy aż wyschnie. Zagniecenia powstałe na wilgotnym dywanie są trwalsze i w rezultacie trudniejsze do usunięcia. Jeżeli żaden z tych sposobów, mimo naszych usilnych starań, nie zadziała, to spróbujmy zastosować wszystkie po kolei. Im dywan był dłużej złożony, tym zagniecenia będą trudniejsze do usunięcia, a z czasem może się to stać niemożliwe. Dlatego, starajmy się składać dywan w kostkę wtedy, gdy jest to konieczne, by za długo nie był przechowywany w tym nienaturalnym dla niego stanie. Dywan to wyposażenie mieszkanie, które ma duży wpływ na estetykę wnętrza, jego styl i ogólne wrażenie. Podczas codziennego użytkowania czyha na niego, poza zagnieceniami, wiele innych zagrożeń, jak wilgoć czy brud. Jeżeli chcemy, by nam służył przez długie lata powinniśmy o niego dbać już od pierwszego dnia.